İKİ ÇOCUKLA HAYATTA KALMA REHBERİ


Tek başına üç yaş altı iki çocuğa bakmak sizce ne kadar zor olabilir? Hemen cevaplıyorum imkansıza yakın zorlukta!
Sabah kalkıyorsun (gece uyuduysan ne ala) küçüğü yedir, altını değiştir, büyüğün kahvaltısını hazırla. Büyüğün kakası gelmiş. Ortalığı toparla hızlıca. Büyük resim yapmak istiyor. Küçüğü koy yere (durursa ne ala) büyükle biraz oyna. Küçük ağlıyor, al onu biraz da kucağında dursun. Durmuyor, uykusu gelmiş. Onu uyutmaya git (büyük tek başına durursa ne ala). Sonra hemen öğle yemeğini hazırla (evde malzemeler varsa ne ala). Küçük uyandı, ne çabuk? Öğle yemeklerini yedir.
Büyük puzzle yapmak istiyor (10 dakika), şimdi de hamurlarla oynamak istedi (10 dakika), hayır vazgeçti koltukta zıplamak istiyormuş (5 dakika), yok yok ne istediğini tam olarak bulamadı ağlıyor.
Küçüğün yine uykusu geldi uyut onu (büyük susarsa ne ala). Büyüğün de uykusu geldi, çişini falan yaptır sonra yatır onu (aynı anda uyurlarsa ne ala).
Bir kahve iç, onu yapmaya üşendin mi boşver yapma otur biraz, erken uyanırlar mazallah. Oturamadın di mi yerdeki oyuncakları topla. Bulaşıkları falan kaldır. Çamaşır da vardı. Dur bir iki dakika haline acı, sonra devam et. Ojelerinin hali ne?
Aha uyandı küçük, al hemen büyük uyanmadan sev, öp, kokla doya doya. Büyük uyandı. Meyveler yensin. Arada tv aç ne olur. Sonra artık ne oynarsanız hep beraber oyun oyna. Sen iki arada bir derede çamaşırları as. Bir de tuvalete girmeyi unutma, ama hızlı olmalısın. O tuvalette bir rahat yok.
Dışarı mı çıkacaksın? Tek başına çok imkansız. Ama dene. Giydir çocukları, sonra sen giyin. Makyaj yapmayı dene ama sıkıldılar ağlıyorlar. Çantayı hazırla. İlla ki unut bir şeyler. Ayakkabıları, montları vs giydir. Sen de giy. Ter içinde kaldın di mi, olsun kurur çıkınca ?. Bebek arabasını da al tabi. Küçüğü slinge koy, bir elinde büyük, bir elinde bebek arabası, sırtında çantan yuvarlanmadan git arabaya. Dışarıda türlü zorluklarla mücadeleye devam et ve eve dön.
Sonra büyük bir anda sıkıldı küçüğü istemiyor, arıza çıktı. Ortamı yumuşat, sevgi çemberi yarat. Hop akşam oldu. Yemekler yensin. Ve banyo zamanı (ikisini bir arada yıkayabiliyorsan ne ala.) Sonra banyodan çıkmak istemeyen büyüğü ikna et. Küçük başladı ağlamaya, uykusu geldi. Pijamaları giydir. Küçüğü uyut (büyük sakin durursa ne ala) Büyüğün uyku öncesi tavan yapan enerjisiyle uğraş. Yatakta zıplasın, koşsun deli gibi, sonra düşsün canı yansın. Bu kriz annenin tükenen siniriyle birleşip ‘hadi bakalım yatıyoruz’a dönüşsün. Yatır büyüğü kitap oku, bir tane daha, bir tane daha, ‘aaa bu son artık’ bir tane daha oku ve çık odadan. Ayaklarının altı sızlıyor di mi? Gün ne kadar da çabuk bitti. Dur! Küçük ağlıyor. Git geri yatır onu. Heh şimdi ojelerini değiştir ?. Banyo mu, boşver yarın yaparsın.
Bütün bunlar yaşanırken kocanı ihmal etme. Onun yemeğini de hazırla. Çok bakımsız da olmamalısın. Biraz şikayet et kocana ‘çok yoruluyorum bıdı bıdı’ (o kadar da hakkımız var artık ?) Sonra ‘saat kaç olmuş hemen uyumalıyım’ de ve git yat.

Şimdi gelelim ‘hayatımızı nasıl kolaylaştırabiliriz’ konusuna

1-Yardım iste
Önce şunu bil. Kimse ‘ah canım çok yoruluyorsun. Sen çık gez ben çocuklara bakıyım’ demiyor (belki bir ya da iki kez demiş olabilirler). O yüzden sen söyleyeceksin. İnsansın sen yani arada kuaföre, doktora, alışverişe, kahveye gitmezsen ölürsün. Biliyorum sevmiyorsun yardım istemeyi, kim sever ki? Ama buna mecburuz ne yazık ki. Çıkınca yenileneceksin, enerji dolacaksın.

2- Televizyon, tablet.
Bunlarsız iki küçük çocuk büyüten varsa alnından öperim. Hayat kurtarıcılarım. Zararlarını evet biliyoruz da siz yararlarını biliyor musunuz? Annenin ruh sağlığının tehlikeye girdiği anlarda, en çaresiz hissettiğimizde, kriz zamanlarında ilaçtır o tv ilaç. Aç ve sakinleş biraz.

3- Bırak dağınık kalsın.
Evi her gün süpürme. İki günde bir de süpürme. Gerekirse haftada bir süpür bazen. Kimse ölmüyor, hastalanmıyor ben denedim ?. Temizlik aşkını bırak biraz kendini bu kadar zora sokma. Biriktir ütüyü ya da her şeyi ütüleme. Evi günde iki kez toparla mesela on kere değil.
Zor yemekler seçme. Pratik ol. Düdüklü tencereyle samimiyet kur. En kolay hazırlanan, pişme süresi hızlı yemekler tercih et. Çocukların yemeği varsa kendinizi çok takma. Arada dışarıdan sipariş ver. Ya da diyet yap ?

4- İnternet alışverişi
Yiyecek, giyim, oyuncak.. Listelerini yap ve online olarak satın al. Artık ne istersen online olarak satın alabiliyorsun. Bu muhteşem bir şey. Evden alışverişin keyfini çıkar. Hem de dışarıdan daha hesaplı çoğunlukla.

5-Girls night out
Kızlarla takıl arada bir. Çocukları unut, anneliği unut. Kadın ol, kendin ol! Yenilen ve enerji dol. Çok içme sakın. Ertesi gün görevler seni bekler.

6- İşini sev
Kendine acıyor musun bazen. Acı ama sonra hemen şükret. En yorulduğun an hemen git çocuklarına sarıl. Onların şakalarına gül.
Oyun oynarken gerçekten kendini ver, zevk al. Konuş onlarla, bol bol öp öp öp enerjimiz böyle fullleniyor bizim.
Onlar seni güçlü, vazgeçilmez, kahraman yapıyor. Dünyanın en güçlü, en saf sevgisini hisset, yaşa.

7- Yavaşla

Evin içinde devamlı koşar vaziyette olsak da sakinliğini koru  acele etme  biraz ağlayabilirler, çok normal.İkisiyle aynı anda ilgilenmeye çalışma aciliyete göre sıralandır.  O eski mükemmel düzenin olmayabilir. Uyku saati, yemek saati kayabilir, boşver. Stres yapma ilk çocukta zar zor kurduğun düzen sarsıldı diye. Bu da senin yeni düzenin, kabullen.

Sonuç olarak hiç birimiz mükemmel değiliz, olmaya çalışmayalım. Her şeye yetişemeyiz. Hepimiz düzenin kusursuz devam etmesini istiyoruz. Çamaşırlar birikmesin, dolapta hep yemek olsun, ortalık toplu olsun, ev temiz dursun. Saçımı da boyatıyım, manikürüm bozulmasın. Aynı zamanda çocuklara bakıyım ama sosyal hayatım da bitmesin vs vs.

Ne yazık ki tek başına çocuk bakanlar için böyle bir dünya yok. Bazı şeyler yarım yamalak olacak. Bazıları da bir süre hiç olmayacak belki. Bu süreci en kolay en pratik şekilde yaşayıp keyfini çıkartmaya çalışmalıyız. Zaman çok hızlı geçiyor ve çocuklar büyüyorlar. Sonra bol zamanımız olacak (yani inşallah ?).

Comments

  1. Sevda says:

    Ahh.. bizimde sizden farkimz yokms.ama ben soyle bi kolaylik daha buldm kendime 3aylk kizim elaya aksam yatmadan mama iciriyorm.ohhh misill misill uzun bi saat uyuyo.evi toplyrm buyuk kizim2.5yasinda eylul hanimi uyutmaya hazrlnyrm.genelde bizde disardan yiyorz ama ben hep difrize cogunlkla et tarzi seyler atyrm.hem cok yogun sut yapiyo.malesf sebze yemeye vaktmx yok.yemek yapmaya vaktm olmuyo.eylul hanimn mizmizligi olmasa bazen dahada sakin olablyrm.buaradabazen corbalarimi aksamdan yapiyorm yatyrm.birde hergece kahvaltida ne yesek derdi?

  2. Nasıl güzel anlatmışsın Yoncam ❤️ Neyse ki 2 sene kadarcık daha böyleyiz. Benim için en motive edici şeylerden biri de “bu, geçici bir süreç Şule”diye düşünmem ? Ennn zorlandığım anlarda nefes veriyor ☺️

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir