EK GIDAYA BAŞLAMAK

Lilada nasıl da heveslenmiştim ve heyecanlanmıştım ek gıdaya başlarken. Meğer çok da heveslenilecek bir olay değilmiş. Bir süre sonra bütün günüm kahvaltısını hazırla, yedir, suratını elini yerleri temizle. Öğle yemeğini hazırla, yedir, temizle. Yoğurdunu, akşam mamasını.. derken kendimiz devamlı çocuk yedirmeye çalışırken buldum. Lila iştahsız bir bebekti ve beni gerçekten çok zorlamıştı. Yine ağzını kilitlediği bir gün cep telefonumdan ‘Baby Einstein’ videosu açıp dikkatini çekmeye çalıştım. İnanamıyordum ağzı bir karış açık izliyordu. Beş dakikada silip süpürmüştü çorbasını. O günden sonra ne yazık ki Mother Goose Club’lar, Super Simple Learning Songs’lar, Niloya’lar, Pepe’ler, Peppa Pig’ler eşlik etti yemeklerimize.

Kararlıydım ikinci çocukta video olmayacaktı. Ama Yaman doğduktan sonra anlamıştım ki olay çocukla çok alakalıydı. Yaman ile erken ek gıdaya başlamamıza rağmen çok iyi adapte olmuştu. İlk hafta zordu ama sonra bir güzel yemeye başladı. Lilayla uzaktan yakından alakası yoktu.

Gelelim ek gıdaya neler yiyerek, nasıl başladığımıza. Lila anne sütü aldığı için 6. ay sonu meyve suyu ve çorbayla başlamıştı yemeklere. Ama Yamanda sütüm 3. ay sonu kesilince doktorum biraz erken başlamamı önerdi. Çünkü anne sütüyle bebeğe geçen sebze, meyve vs tatlarından yoksundu. Bu da ileride ek gıdaya direnç oluşturmasına sebep oluşturabilirdi. Böylece 4. ay sonunda ek gıda serüveni başladı.

Meyve suyuyla ve çorbayla başladık. Armutla başlamak gaz, kabızlık açısından rahat olduğu için armutu seçtim ikisinde de. Önce iki çay kaşığı, sonra iki tatlı kaşığı, 30ml, 60ml ve en son 90ml veriyorum saat 10 civarı.

Öğlen 13-13.30 gibi sebze çorbasını içiyor. Çorbanın içine bir tatlı kaşığı pirinç, bir minik parça havuç, bir minicik patates, bir bardak su ve bir mevsim sebzesi ekliyorum. Düdüklüde, buharda ya da nasıl isterseniz pişirebilirsiniz. Piştikten sonra işine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekliyoruz ve blenderla krema kıvamına getiriyoruz. Yine bağırsaklar için kabak ya da balkabağı ile başladım.

İlk gün 30ml verdim ve 30ar arttırarak 200ml’e kadar çıktım. Artık bir kase çorba içiyor.  Çorbayı tatlandırmak için minik parça sarımsak, soğan, maydanoz, dereotu koyabiliriz.

5. ay sonu da yoğurda başladık. Yoğurdu da 30, 60 ve en son bir kutu babymix diye arttırdık.

Gece maması olarak da 150 ml sütüne iki kaşık hipp tahıllı ekleyip veriyorum. Bu da tok durmasını ve gece uzun uyumasını sağlıyor.

Püf noktaları

▪️Ek gıda başlangıç seviyesinde bebeğinizin çorbasına bir miktar anne sütü, yoksa formül mama ekleyebilirsiniz. Böylelikle çorbanın tadına daha kolay alışır.

▪️Kaşık seçimi de önemli. Çok düz, yumuşak silikon kaşıklarla beslemek zor oluyor. İçi çukur ve daha sert slikon seçmenizi tavsiye ederim.

▪️Başlangıçta eli, suratı, üstü mama olacağı için mümkün olduğunca (çocuğu da üşütmeden) çıplak yedirirseniz temizlemesi daha pratik oluyor.

▪️Mama sandalyesinde başlamak çok rahat olmuyor. Şezlong, snug gibi bebeğin daha rahat durabileceği eşyalar kullanmak ikiniz için de yararlı oluyor.

İlk 1000 gün bebek beslenmesinin (gebelikten 2 yaşına kadar) çocuğun ilerdeki bütün hayatını etkilediğini biliyor muydunuz. Obezite, kalp, tansiyon, şekerden tutun da psikolojik rahatsızlıklara kadar yaşamlarını etkiliyor. O yüzden bebek anne rahmine düştüğü günden itibaren ve emzirirken kendi yediklerimize, sonra da ek gıdaya başlayan çocuğun sağlıklı beslenmesine, meyve sebze tüketmeye alıştırmaya çalışmalıyız. Şekerden, tuzdan, paketli gıdalardan uzak tutmalıyız.

Bütün bebeklere iştah açıklıkları diliyorum ?

Comments

  1. Seçil Koçak says:

    Kesinlikle katılıyorum canım? neyi nasıl yediği kadar yiyen bebeğin mizacıda bu işin yönünü belirliyor sanırım ben yine mama sandalyesinin başında saçlarımı ağartmaya devam edicem???

    1. yonca says:

      Kesinlikle. Yaman 5 dakikada yiyor, Lila 1 saatte ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir